Cudowne, wyjątkowe, niepowtarzalne Kos!

By 15.09.2016GA 2016, news

Zastanawiacie się jaka jest wyspa, na którą zabieramy Was w tym roku? 

Kos leży w archipelagu Sporad Południowych na Morzu Egejskim. Powierzchnia tej stosunkowo niewielkiej wyspy to ok. 290 km². Głównym źródłem dochodów mieszkańców wyspy jest turystyka, choć wiele gospodarstw domowych zajmuje się też uprawą m.in. winorośli, fig czy oliwek. Kos słynie z przepięknych, długich, piaszczystych plaż, które przyciągają na wyspę gości z całego świata. Ze względu na bliskość tureckiego wybrzeża, z plaż na wschodzie wyspy dostrzec można tamtejsze kurorty. Stolicą wyspy jest miasto Kos, które jest centrum życia kulturalnego i turystycznego wyspy. Ulokowanych jest tu najwięcej hoteli i restauracji, a także urocza starówka, na której można zjeść smaczny posiłek w jednej z tradycyjnych tawern. Tutaj też znajduje się lotnisko i główny port, do którego wejścia broni XIV-wieczna twierdza, wzniesiona przez zakon Joannitów.

Na Kos, w V wieku p.n.e. urodził się Hipokrates, uważany za ojca medycyny. Działał tu i nauczał przez całe swoje życie. Tutaj także znajdował się główny ośrodek kultu Asklepiosa, w mitologii greckiej ojca sztuki lekarskiej. Na Kos powstał także prawdopodobnie pierwszy szpital na świecie. Do dziś, ku radości turystów, na wyspie pielęgnuje się tradycyjne obrzędy z czasów Hipokratesa. Wyjątkowo interesująca jest też wioska Zia. Choć ukryta wśród lasów i strumyków, położona na zboczach góry Dikeos Zia zachwyca tradycyjną zabudową i niepowtarzalnymi widokami na całą wyspę. Wyjątkowy charakter ma też miasteczko Kefalos, słynące z wąskich uliczek i tradycyjnej architektury greckich wysp.

Kos to kalejdoskop różnorodności. Cudowne plaże, idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, niezapomniane smaki, a wszystko z historią w tle. Szykuje się niezapomniana wyprawa!